Coraz tańsze paliwo na stacjach

Jak zauważają eksperci e-petrol paliwo tanieje z powodu spadku cen ropy naftowej, lecz słabiutka złotówka względem dolara może uniemożliwić w tym roku obniżkę średnich cen na rynku detalicznym poniżej poziomu 5 PLN. Eksperci biura maklerskiego Reflex dowodzą na części stacjach już można kupić olej napędowy poniżej 4,9 zł za litr, a obecnie na nielicznych – benzynę Eurosuper w cenie poniżej 5 zł/l. W ostatnich dniach paliwo w detalu potaniało, najwięcej bezołowiowa benzyna 95-oktanowa – w ciągu ostatniego tygodnia aż o siedem groszy na litrze. Jest to ogromny spadek cen tego paliwa w tym roku. Aktualnie – jak przekazał e-petrol- średnio można ją nabyć po 5,20 zł/litr. O 4 grosze spadła średnia cena oleju napędowego, która wynosi obecnie 5,11 zł/l. Za litr autogazu płacimy 2,55 zł, to znaczy trzy grosze mniej niż przed tygodniem.

Według analityków BM Reflex, od początku października obniżka ceny benzyny wyniosła aż 13 groszy, a oleju napędowego aż 12 groszy.

Zdaniem fachowców, obniżki cen benzyn w najbliższych dniach będą kontynuowane, a ich skala może być jeszcze większa. W ich opinii e-petrol, koszty benzyny bezołowiowej mogą spaść do poziomu 4,99-5,15 zł za litr, oleju napędowego – do 4,97-5,12 zł/l, a autogazu – do 2,49-2,58 zł/l.

Także BM Refleks jest zdania, że przed pierwszym weekendem listopada powinniśmy zauważyć dalszy spadek cen paliw, jednak skala obniżek może być nieco niższa niż w tym tygodniu. Jednak ceny paliw pozostaną wyraźnie niższe niż przed rokiem oraz najniższe od września 2011 roku.

W tym tygodniu w wyniku sukcesywnego spadku cen autogazu na stacjach, paliwo to jest tańsze niż w ubiegłym roku. Jego obniżone ceny powinny się również utrzymać przez kolejne tygodnie.

Najwięcej powodów do satysfakcji mają właściciele diesli,bo olej napędowy teraz kosztuje o czterdzieści trzy grosze na litrze mniej niż przed rokiem.

Aktualnie najmniej za paliwo płacą mieszkańcy województwa Dolny Śląsk, w którym litr benzyny bezołowiowej 95 ma cenę średnio 5,11 zł, a oleju napędowego 5,03 zł. Najdrożej jest na obszarze zachodniopomorskim, tam ceny są o ponad 20 gr/l wyższe. W opinii fachowców Reflexu, być może w przyszłym tygodniu dolnośląskie stanie się pierwszym regionem, gdzie średnia cena litra oleju napędowego spadnie poniżej 5 zł/l.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge