Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro  – portugalski napastnik, występujący na pozycji napastnika, reprezentant Realu Madryt i reprezentacji Portugalii.

Klubową karierę Ronaldo zainaugurował w wieku 8 lat, w małym klubie CF Andorinha, gdzie sprzątał jego ojciec. W wieku 10 lat zainteresowały się nim dwa najpopularniejsze kluby z Madery: CS Marítimo i CD Nacional, natomiast finalnie trafił do Nacionalu, gdzie grał do 2001 r., gdyż w tym roku przeniósł się do Sportingu. W okresie mistrzostw Europy U-17 był oglądany przez Liverpool i Juventus po tym, jak jego zespół pokonał kadrę Anglii, lecz definitywnie przybył do Manchesteru United. W spotkaniu Ligi Mistrzów Manchesteru United z AS Roma (7:1) strzelił swoje pierwsze gole w Champions League. Mistrz Anglii w sezonie 2006/2007 oraz 2007/2008 z drużyną Manchesteru United.

W sezonie 2007/2008 wraz ze swoją ekipą wygrał Puchar Europy po zwycięskim 6:5 w rzutach karnych finale z Chelsea. Po owym zwycięstwie został okrzyknięty najlepszym graczem Ligi Mistrzów 2007/2008. W 2008 r. został triumfatorem Złotej Piłki magazynu France Football. W czerwcu 2009 Manchester United zaakceptował ofertę nabycia Cristiano Ronaldo wniesioną przez Real Madryt. Hiszpański klub zaoferował za piłkarza 93,2 mln euro. 26 czerwca 2009 Ronaldo został publicznie ogłoszony nowym piłkarzem Realu i tym samym stał się najdroższym futbolistą w historii. Na jego prezentacji zjawiło się ponad 80 tys. widzów, co również jest rekordem jeżeli idzie o grupę osób na prezentacji pojedynczego zawodnika. Wcześniejszy rekord należał do prezentacji Diego Maradony, którego w Neapolu powitało 75 tys. widzów. Portugalczyk dostał numer 9 z jakim w Realu występowali m.in. Alfredo Di Stéfano bądź Brazylijczyk Ronaldo. W sezonie 2010/2011 Cristiano Ronaldo został zgłoszony do rozgrywek Primera División z numerem 7. W dniu 15 grudnia 2013 r. w Funchal, które jest rodzinnym miastem Ronaldo otworzono muzeum oddane jego karierze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge