El Clasico

El Clásico (w hiszp. „Klasyk”, kat. El Classic), Derbi Espanol („Derby hiszpańskie”) – definicja meczów futbolowych pomiędzy hiszpańskim Realem Madryt a katalońskim FC Barcelona, wybitnie wielkimi klubami Hiszpanii.Od początku potyczek piłkarskich w Hiszpanii oba teamy uważane były jako reprezentanci swoich terenów – Katalonii oraz Kastylii. Walka obu zespołów stanowiła podłoże polityczne i narodowościowe.

Podczas rządów José Antonia Primo de Rivery, oraz wyjątkowo Francisca Franco niszczono starania Katalończyków do niezależności. Przydzielanie katalońskich imion i stosowanie katalońskiego języka było nielegalne. Z czasem El Clásico poczęło być widziane jako konkurencja symbolizującej samodzielność i motto més que un club Barcelony i połączonego z hiszpańskim centralizmem Realu. Podczas hiszpańskiej wojny domowej prezydent Barcelony, Josep Sunyol zginął z rąk zwolenników Franco.

W latach 50. Alfredo Di Stéfano grał początkowo w FC Barcelona (nie wystąpił natomiast w oficjalnym pojedynku), a potem przeszedł do Realu Madryt. Okoliczności tego transferu nie są do końca zrozumiałe, choć Argentyńczyk pociągnął królewski klub do najważniejszych triumfów w historii i jest uznawany za najdoskonalszego gracza swoich czasów.

W ostatnich latach największym wydarzeniem związanym z walką dwóch wybitnie utytułowanych klubów Primera División był transfer Luísa Figo. Portugalski skrzydłowy będąc ważną postacią Dumy Katalonii zdecydował się na transfer do najważniejszego konkurenta. Publiczne udzielanie wierności w stosunku do katalońskiego klubu, a potem podpisanie wielkiego kontraktu w Realu Madryt spowodowały wściekłość pośród Culés, kibiców Barcelony. Figo stał się w Katalonii nieprzyjacielem powszechnym numer 1, a podczas jego pierwszego meczu w barwach madryckiego klubu na Camp Nou, na boisko poleciały butelki, telefony komórkowe, a nawet głowa świni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge