Progi podatkowe

Dostępnych jest wiele publikacji dotyczących podatków, oraz zasad prowadzenia księgowości i rachunkowości w małych oraz dużych firmach. Warto dodać, że dopełnianie formalności w zakresie opodatkowania powinno się zlecić profesjonalnemu biuru księgowemu. Progi podatkowe nadal w roku 2014 wynoszą odpowiednio 18 % i 32%. Próg pierwszy to ten 18% a próg drugi to ten 32%. Aktualne zasady rozliczania PIT dostępne są na stronach internetowych urzędów skarbowych oraz w broszurach. Warto zapoznać się z najnowszymi, zaktualizowanymi opracowaniami dotyczącymi progów podatkowych, ulg podatkowych a także kosztów uzyskania przychodów oraz rozliczania PIT przez Internet. Drugi próg podatkowy dotyczy tych osób, które wygenerowały więcej dochodu. Skala, która obecnie jest stosowana wprowadzona została w roku 2009. Według niektórych ekspertów jest korzystniejsza dla podatnika, w tym sensie, że odprowadzić można mniejsze podatki.

Trzeba pamiętać o tym, że progi dotyczą pewnego procenta kwot, które podatnik zarobił w konkretnym roku podatkowym. Czyli procent progu podatkowego odlicza się od kwoty, którą podatnik zarobił. Jest jeszcze jedna ważna kwestia, która dotyczy rozliczania walut. Obecnie w związku ze zmianą kursu walut, niektóre limity w bieżącym roku zostały obniżone. Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą i ich dochody przekraczają kwotę, która rozliczana jest w pierwszym progu podatkowym, mogą skorzystać z innej formy rozliczenia, a mianowicie z rozliczenia w ramach podatku liniowego. Rozliczając zyski według podatku liniowego, można uzyskać jakieś oszczędności. Skala opodatkowania wynosi wówczas 19% i jest stała. Warto się zastanowić nad formą rozliczania, oraz nad właściwym zaklasyfikowaniem do progu podatkowego.

Eksperci z zakresu rachunkowości oraz księgowości serdecznie zapraszają do współpracy. Ogólne zasady opodatkowania są niezmienne, ale przybywa coraz to nowszych zagadnień, które trochę komplikują rozliczanie się z Urzędem Skarbowym. Przede wszystkim kluczową kwestią jest sprecyzowanie czy podatnik rozlicza się jako osoba prywatna, która jest zatrudniona, lub która jest na rencie lub emeryturze czy rozlicza się jako podmiot gospodarczy. Na stornach branży podatkowej dostępne są właściwe kalkulatory.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge