Rejestracja domen – gdzie najtaniej?

url1-639x425Prekursorem rejestrowania polskich domen z końcówką PL był Instytut NASK. Na początku ceny za domeny sprzedawane przez NASK były dla wszystkich identyczne w pierwszym roku oraz przy przedłużaniu w kolejnych latach. Dzisiaj w rejestrowaniu i odnawianiu adresów internetowych pośredniczą koncesjonowani Partnerzy Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej. Wszyscy Partnerzy Instytutu NASK przed przystąpieniem do współpracy są sprawdzani pod względem zgodności systemu i  poziomu bezpieczeństwa zdefiniowanych przez NASK.

Oczywiste jest, że Partnerzy rywalizują między sobą oferując usługi w zakresie rejestracji i odnowień wirtualnych adresów, czyli domen internetowych. Główny rejestr polskich domen prowadzony przez NASK to miejsce z informacją o nazwach domen i ich abonentach. Dostęp do polskiego rejestru domen z końcówką pl obsługiwanego przez Instytut NASK mają licencjonowani Partnerzy, zajmujący się pośredniczeniem w rejestracji i przedłużeniach domen z polskim rozszerzeniem. Partnerzy ci mają niezależność w określaniu cen domen internetowych i przygotowywaniu swojej własnej, konkurencyjnej oferty dla obsługiwanych abonentów. Instytut badawczy jako główny rejestrator domen w Polsce umożliwia rejestrację i odnowienie domen z polskim rozszerzeniem wszystkim Partnerom w tej samej cenie.

Każdy Partner Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej ma prawo do prowadzenia swojej własnej strategii cenowej, czyli oferowania rejestracji i przedłużeń domen według swojego uznania. Wszyscy zainteresowani zakupem domen powinni wiedzieć jak funkcjonuje główny rejestr domen PL i dokonywać świadomych wyborów.

Tekst dzięki uprzejmości taniedomeny.net.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge