Średnia krajowa

Co roku wylicza się średnią krajową, czyli uśrednioną pensję pracującego Polaka. Średnia płaca jest to nazwa ekonomiczna, która cyklicznie liczona jest przez GUS czyli przez Główny Urząd Statystyczny. Raporty dotyczące wynagrodzenia, które przeciętnie zarabia się w Polsce, sporządzane są także co miesiąc. Takie co miesięczne transze przydatne są do celów marketingowych. To jaka jest wysokość pensji, w tym pensji średniej czyli wypłacanej największej liczbie pracujących zależy od wielu czynników, w tym od sytuacji na rynku pracy. Obecnie kwota uśrednionej pensji wynosi około trzech tysięcy PLN. Jest to dochód osoby pracującej w różnym wymiarze godzinowym. Z roku na rok, wysokość pensji, zarówno tych najmniejszych jak i tych największych się zmienia. Zmianie ulegają także ceny wielu produktów.

Według niektórych raportów, najlepiej zarabiający Polacy mieszkają na Mazowszu. Zarobione pieniądze wydają na artykuły codziennego użytku, kupienie samochodu czy spłacanie kredytu wziętego na kupno mieszkania. Warto dodać, że kwota średniej krajowej, która publikowana jest w raportach, jest kwotą uśrednioną. Liczona jest ona tylko wśród pracowników firm, które zatrudniają więcej niż 9 osób. Zazwyczaj, co wykazują statystyki badana grupa pracowników stanowi około 40% ogółu pracujących. Dodatkowo, trzeba pamiętać o tym, że średnia krajowa może być zmieniana. Wpływ na to ma fakt, iż część osób w firmach, które biorą udział w badaniach, zarabia więcej niż inni pracownicy. Wówczas kwota średniej pensji jest zawyżona. Różnice w zarobkach, pracowników tylko w jednej firmie, mogą być znaczne. Wysokość pensji, która jest wypłacana pracownikom zależy od typu zawartej umowy, ilości przepracowanych godzin a także od stawki i zakresu działań.

Osoby, w tym przedsiębiorcy zainteresowani uzyskaniem informacjami dotyczącymi średniej pensji krajowej mogą skontaktować się z urzędnikami z GUS czyli Głównego Urzędu Statystycznego. Dostępne są także, na stronach internetowych w serwisach branżowych, kalkulatory do wykonywania przeliczeń. Oczywiście warto pamiętać, o tym, że część pracowników tej samej jednej firmy, może zarabiać mniejsze i większe kwoty w poszczególnych miesiącach. Kwota uśredniona, jest zatem średnią, wyliczoną po dodaniu poszczególnych kwot pensji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge