Tatuaż – modę lansują gwiazdy

Najlepsi fachowcy w tej branży spotkali się w weekend w Galerii Szyb Wilson w Katowicach w trakcie Cropp Tattoo Konwent, cyklicznego wydarzenia organizowanego trzy razy w roku w Gdańsku, Katowicach oraz we Wrocławiu.

„Tatuaż jest na terenie kraju coraz bardziej popularny, już nie jest przypisany jedynie nizinom społecznym, wszedł do popkultury. Choć najpokaźniejszą grupę klientów salonów stanowią ludzie młodzi, w wieku od osiemnastu do trzydziestu lat, to nie brakuje także ludzi w wieku 30-40-50 lat” – przekonywał PAP Life tatuator i juror konkursów Karol Krawczyk.

Nie ma wątpliwości, że tatuaż to forma sztuki, zresztą wielu zajmujących się zawodowo tatuażem to absolwenci kierunków plastycznych. Jej początki sięgają daleko – ozdabianie ciała polegające na wprowadzaniu pod naskórek trwałego pigmentu popularne jest, bo od blisko 12 tys. lat przed naszą erą.

Przez wieki metody ozdabiania ulegały przemianom, zmienna była poza tym kariera tatuażu: zarezerwowany z początku dla marynarzy, wojskowych oraz więźniów, w XIX w. wszedł na salony – malowidła na ciele zamawiali wówczas najwięksi monarchowie. Do jego obecnej popularności przyczynili się znani muzycy.

Stylów ozdabiania ciała jest bez liku – wielu z twórców-tatuatorów ma osobisty prywatny niepowtarzalny, w którym tworzy i rozwija się latami. Zazwyczaj jednak jest on inspirowany jedną z kilku kluczowych odmian: old-school, new-school, dotwork, tatuaż etniczny, biomechanika i styl realistyczny.

Konwent to przede wszystkim celebrowanie wykonywania tatuaży, ale nie brakuje także innych atrakcji. W sobotę w Katowicach można było wziąć udział w warsztatach z dj’ingu i skateboardingu oraz spróbować własnych sił w roli tatuatora bananów. Topowym emocjonującym etapem programu dla wszystkich wystawców były konkursy w kilku kategoriach tematycznych: tatuaż niewielki czarno – szary, niewielki kolorowy, tatuaż tradycyjny klasyczny lub też… połączony ze Śląskiem.

Znaczne wrażenie na widzach zrobił taniec na linie w wykonaniu Aurelie Bernard, pokaz tancerki burleski LouLou D’vil, lub fireshow w aranżacji Mamadoo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge