Jak wybrać dobre przedszkole dla swojej pociechy?

Zanim rozpoczniemy szukać przedszkola dla naszej pociechy, warto zastanowić się, co znamy pod określeniem „dobre przedszkole”?

Czy dobre przedszkole to takie, które prawidłowo się dzieckiem zaopiekuje podczas, jak rodziciele pracują? A może sama kontrola, to za mało, albowiem dobre przedszkole toż takie, które w sposób zawodowy zainteresuje się postępem poszczególnych umiejętności u dziecka – nie wyłącznie kompetencji w rodzaju zawiązywanie bucików czy samodzielne ubieranie, ale też umiejętności w dziedzinie społeczno-emocjonalnej?

Zanim ruszymy zwiedzać przedszkola usytuowane niedaleko naszego domu, należałoby przeznaczyć chwilę i przeanalizować, które atrybuty rozwojowe naszego dziecka są dla nas najważniejsze.
Czy pragniemy, aby nasze dziecko uczęszczało do przedszkola dwujęzycznego, a może specjalnie decydujemy się odroczyć start jego historii z językiem obcym na rzecz szkoły baletu, rysowania albo poznawania przyrody przez rozrywkę? Jeśli nasze dziecko już przed osiągnięciem wieku przedszkolnego przedstawia umiejętności w jakiejś dziedzinie (naturalnie zdolności na skalę własnego wieku) oraz lubi bawić się np. kolorowaniem, bawić w teatrzyk bądź lubi przyglądać się niedużym żuczkom w parku i zbiera listki z drzew na spacerze, warto wziąć pod rozwagę te zainteresowania – tak, by w przedszkolu mogło liczyć na ich kształtowanie.

Co też jest istotne, żeby wyszukać właściwe miejsce dla naszego przyszłego starszaka?

Porównując propozycję przedszkoli, jakie bierzemy pod rozwagę, zwróćmy uwagę na następujące sprawy:

Nauczyciele: kompetentna kadra pedagogiczna, dobrze przygotowana i z doświadczonym nastawieniem dydaktycznym do najmłodszych. Jednym słowem wspaniała Pani, znająca swoich wychowanków, zrównoważona i przyjazna dzieciom.

Kooperacja z rodzicami: nie istnieje idealne przedszkole bez współpracy z rodzicami.

Bezpieczeństwo wychowanków: pomieszczenia przedszkola zaadaptowane do potrzeb dzieci

Bezpieczeństwo w ujęciu emocjonalnym: należy wypominać, iż ważne jest rozwijanie nie jedynie umiejętności psychicznej dziecka w wieku przedszkolnym, ale również zdolności uczuciowej. Przedszkole jako placówka powinno uwzględnić wielorakiego typu kreatywne zabawy stawiające dziecko w różnych sytuacjach, dzięki, jakim może kosztować różnych doznań emocjonalnych.

Proponowane menu: menu winno być ułożone tak, by znalazły się w nim dania rozmaite, jak najmniej towarów gotowych, jak najwięcej dań produkowanych w przedszkolu. Przedszkola skierowane na dobro dziecka uwzględniają w proponowanym menu potrzeby dzieci z alergiami żywnościowymi.

Wielorakość zajęć w ofercie przedszkola: dziecko w tym wieku może ciągle nie mieć żadnych zainteresowań – to mnogość przedszkolnych działalności pomoże mu je poszerzyć.

Opieka lekarzy (logopeda, psycholog): dobra przystępność do profesjonalnych pomocy dla rodziców, a także wyższe możliwości na przedwczesne rozpoznanie możliwych problemów i dobre zajęcie się nimi.

Ochrona lekarska: odpowiednia placówka winna dysponować opieką lekarską dla dzieci.

Oprócz rzeczonych elementów należałoby wyszukiwać takiego przedszkola, w jakim doświadczymy, że osoby tam pracujące równocześnie wykonują swoją pasję, że uwielbiają spędzać czas z dziećmi. Poświęćmy czas na dobre przestudiowanie propozycji przedszkoli, gdyż odpowiednio wybrane przedszkole dla naszego dziecka da wspaniałe rezultaty. Prawdopodobnie każdy z rodziców chciałby odprowadzać i zabierać z przedszkola uśmiechnięte dziecko mając zaspokojoną ciekawość poznawania, odkrywania coraz to innowacyjnych rzeczy, czarującego swoimi małymi powodzeniami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge